Parabeny – Czy naprawdę są takie złe?

parabeny

Parabeny są częstym składnikiem kosmetyków, o którym mówi się ostatnio coraz bardziej niepochlebnie. Dowiedz się, jakie są naprawdę i czy powinieneś zacząć szukać produktów ich niezawierających.

Konserwanty w produktach higieny osobistej; zatrzymują się grzyby, bakterie i inne drobnoustroje przed rozwojem w ulubionych kremach i kosmetyków do makijażu, zwłaszcza w wilgotnym, ciepłym środowisku łazienki.

Ich nazwy są to: metyloparabenem, etyloparaben, propyloparaben, butyloparaben oraz Isobutylparaben. Znajdziesz je na liście w tysiącach produktów do higieny osobistej, takich jak szampony, tusz do rzęs i balsamy do ciała. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat, narasta debata wśród naukowców w sprawie regulacji bezpieczeństwa produktów i producentów kosmetyków o kwestii tego, czy te wszechobecne substancje chemiczne, stosowane do prawie 70 lat, mogą być w rzeczywistości szkodliwe dla naszego zdrowia.

Niektóre zadawane pytania:

Czy wzrasta częstotliwość występowania nowotworu sutka z faktu, że parabeny, które mają słabą zdolność do naśladowania estrogenów, okazały się być obecne w guzach raka piersi? Czy spadek liczby plemników oraz zwiększenie ryzyka raka piersi u mężczyzn i raka jądra związany jest z faktem, że te chemikalia mogą być wchłaniane do naszej skóry, potencjalnie zakłócając nasze systemy wydzielania wewnętrznego?

Nie wiemy jeszcze. Ale niektórzy badacze twierdzą, że może to być powodem do niepokoju. Jednym z najbardziej znanych jest Philippa Darbre, starszy wykładowca onkologii i badacz w dziedzinie nauk bimolekularnych z University of Reading w Anglii. Specjalizuje się ona we badaniach na temat wpływu estrogenów na raka piersi.

W 2004 roku zespół Darbre opublikował podstawowe badanie, które pokazało że wykryto parabeny w 18 z 20 próbek tkanki z biopsji guza piersi. Jej badania nie dowodzą że parabeny są przyczyną raka, tylko że łatwo je wykryć wśród komórek nowotworowych. Badanie było krytykowane, za nie porównywanie poziomów parabenów w normalnej tkance.

Darbre jest szczególnie zaniepokojona balsamami i dezodorantami stosowanymi pod pachami lub w pobliżu piersi. Jej badania wykazały, że około 55 procent wszystkich nowotworów raka piersi występuje w górnej zewnętrznej części piersi, w sekcji najbliżej pach. US National Cancer Institute, stwierdził, że w chwili obecnej nie ma rozstrzygających dowodów, aby stwierdzić, że parabeny w tych produktach są związane z rakiem piersi, ale potrzebne jest, więcej badań.

Warto przy tym zauważyć, że top właśnie kosmetyki z Ameryki stanowią największą niewiadomą w zakresie stosowania problematycznych składników aktywnych. za oceanem nie przestrzega się bowiem tak restrykcyjnych norm oraz zezwala na włączanie wielu dodatków chemicznych. Parabeny są właściwie jedynie jednym z wielu chemicznych składników, które budzą prawdziwe problemy medyczne.

Parabeny: Ocena ryzyka

Jedne z ostatnich duńskich badan, znów wywołało obawy. Okazało się, że parabeny można wykryć w krwi i w moczu zdrowych ochotników, kilka godzin po tym, jak płyny zawierające parabeny, nałożono na ich skórę. Autorzy doszli do wniosku, że skoro środki chemiczne mogą być wchłaniane, metabolizowane i wydalane, to mogą potencjalnie przyczynić się do negatywnych skutków dla zdrowia.

Wiele instytucji twierdzi, że parabeny są bezpieczne przy obecnych poziomach ekspozycji. Zbadano parabeny w 1984 i ponownie w 2005 roku, i za każdym razem dochodzono do wniosku, że parabeny w niskich poziomach, występujące w produktach higieny osobistej nie są problemem. W roku 2005 Komitet Naukowy Komisji Europejskiej potwierdził, że stosowanie metylo– i etylo-parabenów jest bezpieczne i zgodne z przepisami. Trwa zbieranie danych na innych parabenów.

Ale naukowcy i organizacje takie jak US Environmental Working Group mówią, że na badania nie należy patrzeć tylko w kwestii indywidualnej ekspozycji, ale musimy znaleźć sposób oceny skumulowanego wpływu wielu produktów, stosowanych przez wiele lat. Badania EWG pokazują, że przeciętny dorosły konsument korzysta  z dziewięciu produktów do pielęgnacji ciała na dobę.

Niektórzy producenci poszli  za ciosem i w swoich długoterminowych planach, mają znalezienie zamienników parabenów. Jamieson Laboratories, kanadyjska firma, która produkuje witaminy, suplementy i kremy do skóry zauważa, że podczas gdy nie ma niezbitych dowodów, że parabeny stanowią zagrożenie dla zdrowia, to teraz ma pięć produktów nie zawierających parabenów i działa w kierunku do usunięcia ich z większej ilości swoich produktów, głównie w celu zaspokojenia rosnącego popytu konsumentów.

Czy istnieje alternatywa dla parabenów?

Wiemy, że jest to wyzwanie, aby stworzyć produkty bez sztucznych konserwantów, ale jest to możliwe. Kosmetyki naturalne takich marek jak Natura Siberica czy Planeta Organica zapewniają pełne bezpieczeństwo działania, dzięki organicznym środkom konserwującym. Powodem, dla którego parabeny są nadal używane tak powszechnie jest to, że są one po prostu tanie i skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *