Każda kobieta chce wyglądać zjawiskowo. Ale wizyta u fryzjera jest zazwyczaj wielkim przeżyciem. Bo nie każdy przecież potrafi doradzić.. ma tak rozwiniętą wyobraźnię, że widzi jej oczami, jak dana osoba będzie wyglądała w nowej fryzurze, która może wiele zmienić. Na lepsze, lub na gorsze. Jak prawidłowo dopasować fryzurę do kształtu twarzy?
Nie jesteśmy w stanie ocenić realnego kształtu twarzy patrząc jedynie n swoje odbicie w lustrze lub zdjęcie. W tym celu powinniśmy dokonać odpowiednich pomiarów. Ważna jest szerokość twarzy – mierzymy odległość między kośćmi policzkowymi, linia szczęki – mierzona przy najszerszych punktach, a także czoło, oraz wysokość twarzy, którą wyznaczamy mierząc od końca włosów, aż do samego podbródka. Tak określone wymiary, pozwolą nam dopasować fryzurę do kształtu twarzy.
Jakiego kształtu jest Twoja twarz?
-
Twarz owalna
Charakteryzuje się dość wysokim czołem, a dodatkowo nieco wydłużonym podbródkiem. Linia żuchwy jest węższa, od linii skroni a krawędź włosów określana jest, jako lekko zaokrąglona. To odpowiedni kształt twarzy niemalże do każdego fryzury, można więc z nimi eksperymentować. Jedyną, której należy unikać, to proste, rozpuszczone włosy, z przedziałkiem umiejscowionym na samym czubku głowy. Twarz owalna wręcz uwielbia fryzury mocno wycieniowane, jeśli włosy mają być rozpuszczone, ich długość nie powinna przekraczać linii ramion.
Doskonale sprawdzą się również loczki – zarówno te drobniutkie, jak i całkiem duże. Nie wydłużają twarzy, która przecież już i tak jest bardzo pociągła. Kobieta z twarzą owalną może sobie także pozwolić na wszelkiego rodzaju fryzury „wywijane do środka”. By dopasować fryzurę do twarzy owalnej trzeba kierować się głównie jedną zasadą – powinna być puszysta, postrzępiona i opisana nieładem artystycznym. Warto pamiętać o wystrzępionych boczkach – tak zwanych pazurkach, które będą zachodzić na policzki. Wskazana będzie także grzywka, zwieńczona przedziałkiem – koniecznie niesymetrycznym.
2. Twarz okrągła
Wyróżnia się zaokrąglonymi policzkami, niewysokim czołem i niewielką brodą. Dopasować fryzurę do twarzy okrągłej jest trochę trudniej. Trzeba ją optycznie wydłużyć, nie sprawiać wrażenia „przepełnienia”. Co odradzają fryzjerzy ? przede wszystkim pełne, ciężkie grzywki oraz włosy zaczesane do tyłu. Co zatem się zaleca? Najważniejsze jest asymetryczne cięcie, zwieńczone skręconymi pasmami włosów. Długość nie większa niż odrobinę poza linię kości policzkowych. Optycznie wydłuży fryzurę także grzywka – koniecznie asymetryczna.
3. Twarz kwadratowa
Dopasować fryzurę do tego kształtu twarzy również nie jest tak łatwo. Tutaj szczególnie widoczny jest bardzo uwydatniony podbródek a także oczy – szeroko rozstawione. Trzeba będzie optycznie zmienić jej kształt, zaokrąglić odrobinę i wyszczuplić. W tym wypadku, korzystna będzie miękka linia, i asymetryczne cięcie. Wskazane jest również ostre cieniowanie, bo twarz o tym kształcie, będzie wyglądała najlepiej, gdy czoło przykryjemy w całości wycieniowanymi pasmami włosów.
4. Twarz trójkątna
Trudno jest opisać jednoznacznie ten kształt twarzy, bo występuje od w dwóch wariantach. Gdy trójkąt ma swój wierzchołek u góry, oraz wtedy, gdy wierzchołek znajduje się u dołu twarzy. W pierwszym przypadku, trzeba będzie dodać objętości przy skroniach (podwijając pasma włosów do wewnątrz już w trakcie modelowania). Drugi przypadek wymaga nadania objętości i góry. Należy więc ciąć włosy mniej więcej na wysokości brody.
5. Twarz w kształcie rombu
Określana precyzyjnie jedynie przez fryzjerów. Osoba o tym kształcie twarzy ma przede wszystkim wąskie czoło, więc trzeba będzie nadać objętości na skroniach. Dodatkowo rozróżnia się jeszcze twarz sześciokątną – nadajemy objętości twarzy u góry, optycznie ją wyszczuplając- oraz trapezu – wąskie czoło, i szeroki podbródek, więc dopieramy raczej dłuższe fryzury. Można dopasować fryzurę do każdego kształtu twarzy i to nie koniecznie korzystając z porady fryzjera. Są programy komputerowe, które umożliwiają wstawienie swojego zdjęcia i zabawy „fryzurą”.